Wednesday, December 3, 2014

Reis Krakovisse.
Krakovisse alustasime enda reisi neljapäeval, umbes kell 11 õhtul. Saime bussi, kus ootasime, natuke infot ja siis saime magama minna. Öeldi, et umbes 2 tunni pärast tuleb peatus, sest bussijuht peab puhkama. Meile see sobis, sest lootsime bussis edasi magada. Aga mis juhtus? Kui buss seisma jäi, aeti kõik välja ühte restorani, sest bussijuht pidi bussi lukku panema. Kell oli siis selleks ajaks natuke pärast 1-te ja unised inimesed aeti välja. Ei olnud eriti meeldiv...
Bussist väljudes nägime sellist silti

Oma hostelisse jõudsime hommikul vara ja sõime seal hommikust. Pärast hommikusööki, suundusime kesklinna tuurile. Giid tegi meile väga hea tuuri, üritan piltide abil seda ka näidata.
Turuhoones ripub üks nuga, mis iseloomustab varastega käitumist - esimene kord näpud, teine kord käsi ja kolmandal korral võetakse pea maha. Nii oli see vähemalt vanasti

Suur turuhoone, mis kunagi, kui Krakov oli Poola pealinn, oli kauplemise keskpunkt

Ülikooli hoone, mis loodi lihtsalt suurel varandusel - maksti teatud inimestele keskajal, et saaks loa luua ülikool.

Ülikoolis oli ka selline purskkaev, mille lugu on järgmine - kui keegi, kes on täiesti rumal, joob sealt vett, siis saab ta väga targaks, kuid kui keegi, kes teab õppis juba midagi, unustab õpitu. Ülikooli õppejõud muidugi ei tahtnud, et keegi sealt joob, sest muidu oleks avastatud, kuidas õppejõud targaks said.

Nikolas Kopernikuse kuju

Koht, kus paavst Johhannes Paulus II võttis rõdul külalisi vastu (ta oli ka esimene paavst üle mitmesaja aasta, kes oli pärit Poolast)

Kuju keskaja üliõpilasest, kelle riided tegelikult olid väga kirjud

Krakovis on torn, kus iga täistund mängib keegi trompetit. Lugu sellega oli see, et kunagi oli sealt näha vaenlase tulekut ning trompetist hoiatas rahvast ning rünnak hoiti ära. Trompetist puhus trompetit võidurõõmuks, kuid kui vaenlane taandus, lasi üks vibumees trompetistile noole kõrri ja seetõttu lõpeb meloodia poole noodi pealt ära.

Keskaegne karistus armunutele, kes ei olnud abielus. Nimelt tuli siis seista sellises asendis, ühel pool mees, teisel pool naine ja seda karistust tuli pidada pühapäevasel päeval, mil toimus kirikusse minek ja kõik nägid, kes kellega kuskil oli jne.


Kuna vanasti oli turuplats väga räpane koht ja keegi ei koristanud seal, siis aegajalt kogunes sinna väga palju muda. Mudakihi peale ehitati uus kiht, siis pärast uuesti jne. ning mingil hetkel lihtsalt tuli raehoonele uus sissepääs teha.

Pärast seda käisime lõunal, kus pakuti väga suur ports toitu. Tegemist oli siis ühe Poola rahvustoiduga.

Põhimõtteliselt on see guljaš leiva sees, mis oli soojana nii hea.

Poolakeelne nimetus sellele.

Jätkus seiklus Waweli lossis. Käisime sealse kiriku tornis, maaaluses katakombis ning nägime ka draakonit. Meile ei räägitud draakoni lugu, kuid pärast uurisin ise, mis teema sellega on. Nimelt kunagi, kui Krakov asutati, elas Waweli lossi all draakon, kes nõudis aegajalt ohverdusi, nagu neitsid, lambad, veised jne. Kuid mingil hetkel ütles kuningas, et aitab küll ja kutsus vaprad rüütlis kokku. Kõik rüütlid, kes üritasid draakonit tappa, ebaõnnestusid. Siis tuli aga üks lambakarjus, kes ütles, et ta teab, kuidas draakonist jagu saada. Ta tappis ühe lamba, täitis selle väävliga ning pani siis draakoni koopa ette. Draakon sõi lamba ära, kuid siis tekkis tal suur janu. Ta läks enda janu jõest kustutama, kuid lõpuks ta ikka suri. Pärast seda lambakarjus abiellus kuninga tütrega, sai tulevaseks kuningaks jne. Ilus lugu, kuid vaevalt see tõsi on.
Draakoni kuju, kus iga 10 minuti tagant süüdatakse suus leek.

Õhtu jätkus ka muidugi sellega, et läksime edasi pubisid otsima ja leidsime ühe hea koha. Tegemist oli kohaga, kus mängiti meile meeldivaid lugusid. Kahjuks mingi hetk mu jalad ütlesid mulle, et "me ei liigu enam" ja suundusin tagasi hostelisse, et saada puhkust.

Teisel päeval läksime Wieliczka soolakaevandusse. Olime enamuse päevast siis maa all, umbes 90-180 m sügavusel. Ja seal oli väga hea olla, sest temperatuur oli 14-16 kraadi ja õhus oli tunda soola lõhna. Lisan siia paar pilti sellest.



Suur saal, mille kujundasid kolm kaevurit

Isegi kroonlühtri kaunistused olid tehtud soolakristallidest

Õhtul oli meil siis veel õhtusöök, pärast mida käisin postkaarte ostmas ja lõpuks suundusime oma väikse grupiga juudi kvartalisse. See oli hoopis teistsugune kui Krakovi kesklinn. Hooned tundusid vanemad ja rohkem lagunenud, kuid miskipärast tundus õhkkond seal parem. Läksime siis ühte kohta sooja, mille nimeks oli Pub Jan. Seal oli ka elav muusika, mis kestis üsna pikalt.


'
Kindlasti tuleb proovida antud toitu - tegemist on siis umbes 40-45 cm pikkuse lauaga, mis on pooleks lõigatud ja peale on pandud täidist, mis ise soovid. Ütleks nii, et 5 zl eest sai liiga palju isegi vast.

Kolmas päev oli meil Auschwitzi koonduslaagris. Seal oli kuidagi nii kurb olla ja eriti veel pärast seda, kui meile räägiti, mis seal oli olnud jne. Aga vb taaskord jutt läbi piltide.

Modernse laagri värav

Hooned olid vanad kasarmu hooned, mis ei olnud eriti meeldivad seest vaadates. Kõle ja tühi kuidagi. Ja terve Auschwitz I laager koosnes 28st plokist, millele lisaks olid veel krematoorium, köök, ametnike hooned jne. Lisaks ei ole pildilt vast eriti näha, kuid plokkide read oli omavahel eraldatud müüridega.

Pilt, kus on näha, et ka Eestist saadeti inimesi siiapoole.

Infotahvel, kus on kirjas, kui palju inimesi oli siin ja kui palju nendest lõpuks ainult ellu jäi

Hukkamisdokumendid, kust on näha, et põhimõtteliselt iga 5 minuti tagant hukati üks Nõukogude Liidu sõdur.

Pilt inimeste tulekust siia, kus vasakul on tavalised inimesed ja paremal juudid. Selekteerimine, et kes kuhu läheb, toimus ühe isiku läbi, kes tegi kõik otsused ise.

Rekonstruktsioon toimingust, kus juudid saadeti hukkamisele. Esmalt pidid nad minema maa alusesse kambrisse, kus tuli lahti riietuda.

Järgnevalt liiguti suurde ruumi, kus arvati, et toimub pesemine. Telikkus oli see, et ventilatsioonišahtidest kukutati ruumi tsüklon B, mis tappis kõik 20 minuti jooksul. Pärast seda pidid teised töölised, kes olid juudid, tassima laibad ahjudesse. Ainuke töö, mida natsid seal laagris tegid, oli tsüklin B kukutamine ruumi ja hukkamised.

Tsüklon B

Hästi palju kingapaare, mis jäi alles ja taaskasutati pärast inimeste hukkamist.

Krematoorium Auschwitz I laagris

'
Sissepääs Auschwitz II laagrisse, mis oli kõige suurem ja kõige kehvemate tingimustega.

Näide hoonetest.

Magamisase oli selline, kus ühel korrusel magas korraga 4 inimest.

Selliseid infotahvleid oli kokku 22 ja need olid pandud sinna nii, et iga tahvel oli erinevas keeles. Keeltevalik oli tehtud inimeste järgi, kes olid laagris. Muidugi seal ei olnud ühtegi inglise keelt kõnelevat inimest, kuid see oli pandud sinna, et kõik saaksid aru, mis on igale tahvlile kirjutatud.

Vagun. milles inimesi transporditi. Korraga võis ühes vagunis olla isegi 100 inimest.

Igati kurb sündmus, mis oli kunagi. Kahju kõigist inimestest, kes sinna sattus ja kes seal surid.

No comments:

Post a Comment